هوش ارتباطی چیست؟

هوش ارتباطی

هوش ارتباطی (Communication intelligence)

توانایی استفاده از مجموع مهارت های ما برای برقراری ارتباطات کارآمد، تعاملی و برنده برنده است.

در دنیای امروز که ارتباطات حرف اول را در زندگی و کسب و کار میزند داشتن هوش ارتباطی قوی در روند رشد و رسیدن به موفقیت بسیار تاثیرگذار است.

ما انسانها در همه عمرمان  برای انتقال احساسات، اندیشه ها، افکار و تمایلات خود با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم. ارتباطات چه ساده باشد یا پیچیده، از پیش تعیین شده باشد یا اتفاقی، خواسته باشد یا ناخواسته، بخش عمده از زمان روزانه ما را به خود اختصاص می دهد. مهارت در ایجاد یک رابطه موفق و کارآمد با دیگران بر توانایی ها و اعتماد به نفس ما افزوده و احترام دیگران را نسبت به ما جلب می کند.

در اینجا لازم است که نگاهی به مفهوم ارتباط داشته باشیم.

 

كلمه ارتباطات كه در لغتنامه ها به عنوان معادل كلمه لاتین (Communication) عنوان شده است در دیدگاه محققین حوزه علوم انسانی به معنی “در معرض عموم قرار دادن”  عنوان شده است. این بدین معناست كه مفهومی كه در ذهن یك فرد است به میان سایر افراد راه یافته و به آنها انتقال یابد. از ارتباطات با عناوین دیگری مانند انتقال مفاهیم، انتقال معانی و نیز انتقال و یا تبادل پیام نیز نام می برند.

 

ارتباطات فرایندی است كه هم فرستنده و هم گیرنده پیام در آن نقش داشته و دخیل هستند. این فرایند می تواند مملو از خطا باشد و یا پیامهای ارسالی توسط گیرنده بد تفسیر شوند. در این حالت گیرنده دچار سردرگمی خواهد شد و شانس و فرصت شما برای ایجاد ارتباط موثر از بین خواهد رفت. در حقیقت ارتباط میان دو نفر وقتی موفقیت آمیز است كه فرستنده و گیرنده دقیقا اطلاعات مشابهی را از ارتباط میان خود استنباط و نتیجه گیری كنند. به بیان دیگر ارتباطات، انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده است به گونه ای كه برای هردو طرف واضح و قابل فهم باشد. اگر دیگران پیام شما را بطور شفاف و موفقیت آمیز دریافت كنند در حقیقت شما توانسته اید افكار و ایده های خود را به آنها منتقل كنید. اما ناتوانی در انتقال شفاف و موفقیت آمیز پیام به دیگران باعث شكست ارتباطات شده و همچون مانعی در برابر پیشرفتهای فردی و حرفه ای شما خواهد بود.

در واقع زمانی که ما از هوش ارتباطی بالاتری برخوردار باشیم ارتباطات ساده تر و درصد موفقیت ما بیشتر خواهد شد.

بررسی های انجام شده از شركتهایی كه بیش از ۵۰ هزار كارمند دارند نشان می دهد كه هوش ارتباطی یكی از مهمترین اصول این شركتها برای استخدام مدیران در بخش های مختلف است. نظرسنجی انجام شده توسط دانشگاه كسب و كار كاتزپیتسبورگ نشان می دهد كه مهارتهای ارتباطی مانند توانایی ارائه شفاهی و كتبی و روحیه كار تیمی، عوامل اصلی دستیابی به موفقیت شغلی محسوب می شوند.

مهارتهای ارتباطی به رفتارهایی گفته می شود که شخص می تواند از طریق آن با دیگران به گونه ای ارتباط برقرار کند که باعث بروز رفتارهای مثبت و پرهیز از واکنشهای منفی در طرف مقابل گردد.

در واقع هوش ارتباطی با ارتقاء سطح کیفی مهارتهای ارتباطی زیاد خواهد شد و به ما کمک میکند که در زمان مناسب و موقعیت های مختلف توانایی ارتباط برقرار کردن بیشتری داشته باشیم.

با وجود افزایش روزافزون اهمیت دستیابی به مهارتهای ارتباطی هنوز هم بسیاری از افراد به این امر توجه نمی کنند و همین موضوع باعث شده است كه قادر به انتقال افكار و ایده های خود نبوده و در برقراری ارتباط موثر با دیگران ناتوان باشند. این ناتوانی امكان رقابت موثر در فضای كاری و قرارگرفتن در مسیر پیشرفت حرفه ای را تقریبا غیر ممكن می كند.

اینكه دیگران بتوانند پیام شما را بطور شفاف و موفقیت آمیز دریافت كنند برای برقراری ارتباط بسیار مهم و ضروری است. برای دستیابی به این مهم شما باید پیامتان را دقیقا بشناسید و آن را بدرستی انتخاب كرده باشید، مخاطب خود را بشناسید و بدانید كه این پیام را به چه مخاطبی ارسال كرده و پیام چگونه توسط مخاطب درك خواهد شد. برای برقراری یك ارتباط  خوب شما می باید موقعیت، شرایط فرهنگی و شرایط محیطی كه فضای صحبت شما را در برگرفته است را بسنجید.

 

شخصی از هوش ارتباطی بالا و  کارآمد برخوردار است که هر آنچه در ذهن خود دارد می‌تواند به دیگران انتقال دهد و در ذهن دیگران نقش ببندد و گیرنده را در جریان فرآیند ارتباط  تعاملی قرار دهد.

تنها راه افزایش هوش ارتباطی، شناخت مهارتهای ارتباطی به طور صحیح، تکرار و تمرین برای بدست آوردن مهارتهایی کارآمد و ناخودآگاه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *